Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Silniczek krokowy - czyszczenie
Autor Wiadomość
Mondi 
Krzysztof


Wiek: 53
Dołączył: 08 Sty 2017
Posty: 570
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2017-03-18, 10:12   

RESPIRATOR, dzięki i znowu jestem mądrzejszy :-)
_________________
Aprilia caponord etv 1000 - teraz i na zawsze... ;p
Yamaha dragstar xvs 125 - ale to już przeszłość ;)
 
   
RESPIRATOR 
Jacek


Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 51
Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 1573
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2017-03-18, 10:22   

a na silniczek krokowy jak już kiedyś pisałem najlepsza jest 48 godzinna kąpiel zanurzeniowa w nafcie
_________________
chodzi o to żeby wpadać w błoto / morda w błocie .... świat w kolorach
 
 
   
Mondi 
Krzysztof


Wiek: 53
Dołączył: 08 Sty 2017
Posty: 570
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2017-03-18, 10:28   

Ten temat też już czytałem i tak jak napisałem wcześniej jakoś tak "boję" się tylko tego zdejmowania baku :-P ... Bo jak już będę miał wszystko przed nosem to spoko :mrgreen:
_________________
Aprilia caponord etv 1000 - teraz i na zawsze... ;p
Yamaha dragstar xvs 125 - ale to już przeszłość ;)
 
   
ted_77 

Wiek: 46
Dołączył: 03 Lis 2016
Posty: 19
Wysłany: 2017-03-18, 13:01   

Mondi wpadaj do mnie na serwis w Gliwicach i coś poradzimy. Może przy okazji mapę Ci wgramy .
 
   
Mondi 
Krzysztof


Wiek: 53
Dołączył: 08 Sty 2017
Posty: 570
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2017-03-18, 13:06   

ted_77 napisał/a:
Mondi wpadaj do mnie na serwis w Gliwicach i coś poradzimy. Może przy okazji mapę Ci wgramy .

Ted chętnie, przejdźmy na priv i ustalmy ewentualne szczegóły ;-)

Poza tym coś tam znalazłem na AOTR :
http://translate.googleus...mrHeOfQyxkD80bg
_________________
Aprilia caponord etv 1000 - teraz i na zawsze... ;p
Yamaha dragstar xvs 125 - ale to już przeszłość ;)
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2017-03-18, 14:53   

Mondi, nic nie bój do TG mam niedaleko :) ściągaj bak
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Mondi 
Krzysztof


Wiek: 53
Dołączył: 08 Sty 2017
Posty: 570
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2017-03-18, 14:57   

robert1973 napisał/a:
Mondi, nic nie bój do TG mam niedaleko :) ściągaj bak
...

No ile mam czekać? Od godziny zdjęty :-P
_________________
Aprilia caponord etv 1000 - teraz i na zawsze... ;p
Yamaha dragstar xvs 125 - ale to już przeszłość ;)
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2017-03-18, 20:56   

ciągnąc OT Mondi, k..a zapindalałem po TG 3H w kółko i Cie nigdzie nie widziałem, może by tak @DresiK zapodać to ja być może przybyć do Cia???? dobra koniec bo nas Modzi i Admini pogonią że pierdolnik robimy
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Mondi 
Krzysztof


Wiek: 53
Dołączył: 08 Sty 2017
Posty: 570
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2017-03-18, 20:58   

robert1973, taaa żartujesz? Zaraz Ci zapodam wszelkie dane na priv. Peselu nie podam ;-)
_________________
Aprilia caponord etv 1000 - teraz i na zawsze... ;p
Yamaha dragstar xvs 125 - ale to już przeszłość ;)
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2017-03-18, 21:44   

Mondi napisał/a:
Peselu nie podam
szkoda bo kredyt potrzebuje zapobrać :/
Kochani admini koniec OT...przynajmniej z mojej strony :P
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2020-09-15, 08:33   

Diagnozowałem ostatnio możliwe przyczyny zwiększonego spalania w mojej Aprili. Konieczna była analiza składu spalin, próby z regulacjami dostępnymi przez TuneEcu i zastosowanie kilku alternatywnych map. Efekty nie były zanadto oczywiste, więc niczym Oko Saurona, skierowałem wrodzoną przenikliwość na silniczek krokowy zwany dalej IAC. Zanim jednak typ pojawił się na warsztacie, ponownie zgłębiłem wiedzę zawartą w bibliotece ulubionego amerykańskiego forum naszych maszyn. Tu znalazłem obszerny wątek z dominującymi, mądrymi wpisami kolegi Motecha. W innych komentarzach pojawia się informacja o działającym, w pełni zgodnym odpowiedniku od samochodu Peugeot 205. To istotne zważywszy na cenę oryginału Aprili i brak podaży w obiegu wtórnym! Poniżej cytat wybranego wpisu własnego tłumaczenia, który wyjaśnia zasadę działania oraz dopuszczalne w/g autora czynności diagnostyczne i naprawcze:

Cytat:
Zawory sterujące powietrzem biegu jałowego (IAC) są często nazywane silnikami „krokowymi” ze względu na wykresy działania, które opisują ich pracę. Wzory przypominają widok boczny schodów. Jak pokazują zdjęcia DeeFreda, zawierają one trzpień przymocowany do przekładni ślimakowej, który jest wsuwany i wysuwany z otworu za pomocą silnika prądu stałego i przekładni obrotowej.

Czyszczenie dowolnego IAC jest zwykle ostatnią próbą uratowania uszkodzonego podzespołu. Czasami jest skuteczne, ale zazwyczaj w większości przypadków bywa tymczasowe. Jeśli tłok i otwór są na tyle zabrudzone, aby się zakleszczyć i uniemożliwić płynne przesuwanie tłoka, to silnik jest zwykle uszkodzony i należy go wymienić.

Większość zabiegów czyszczenia IAC choć bywa nieskuteczna to nie jest trudna, ponieważ ich konstrukcja w naszych motocyklach wykorzystuje dzieloną obudowę. To pozwala na całkowite odsłonięcie tłoka, czego nie znajdziemy w większości innych modeli. Takie rozwiązanie jest mniej podatne na dodatkowe uszkodzenia podczas czyszczenia, co jednak należy uznać za konserwację, a nie naprawę. Jeśli kontroler IAC jest rzeczywiście zablokowany lub nie otwiera się i nie zamyka zgodnie z przeznaczeniem, zdecydowanie zaleca się radykalne rozwiązywanie problemów.

Włączenie IAC ‘na sucho’ po demontażu, aż do momentu wypadnięcia przekładni ślimakowej, tłoka i sprężyny nie jest mądrym pomysłem. Jak zauważył DeeFred, może to łatwo spowodować utratę krytycznych części. Bardzo łatwo jest również uszkodzić delikatne gwinty ślimaka lub przekładni obrotowej podczas ponownego montażu, a podzespoły IAC do Aprili nie są takie tanie. Czyszczenie wnętrza przekładni obrotowej i obszaru silnika również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ rozpuszczalniki mogą przedostać się do środka i uszkodzić osłabiony silnik lub obwody elektroniczne. Strzał WD40 nie zaszkodzi, ale to wszystko, co mógłbym ze spokojnym sumieniem zalecić.

Nasze Aprilie są zbudowane z zaworami IAC w stylu GM wykorzystującymi bardzo powszechne złącze elektryczne, które można znaleźć w Ducati, Moto Guzzi, Triumph, Harley Davidson, Buell itp. oraz wielu aplikacjach motoryzacyjnych, takich jak Isuzu, GM, Saturn, Chrysler, Jeep, Saab i inne. Dlatego dostępne są zdalne testery pasujące do tego IAC, które niektórzy wykwalifikowani diagnostycy samochodowi będą mieli w swoich zestawach narzędziowych. Taki tester omija ECU i podłącza się bezpośrednio do IAC, który następnie można otwierać i zamykać za pomocą ręcznego kontrolera, dowolnie zwiększając i zmniejszając prędkość biegu jałowego. Jeśli kiedykolwiek zwątpisz w działanie IAC, poszukaj kogoś, kto ma taki tester. Jego użycie wymaga dużego doświadczenia w diagnostyce IAC, ale dodatkową zaletą jest umożliwienie dostosowania prędkości biegu jałowego ze stałymi parametrami podczas strojenia w celu bardziej precyzyjnej synchronizacji przepustnic.

A tak przy okazji, nigdy nie spotkałem technika motocyklowego, który miałby to narzędzie, a ci, którzy widzieli, jak korzystam z mojego, byli bardzo zaskoczeni.

Czyszczenie IAC może być złudne co do efektów. Jeśli to zrobisz, a nadal występuje usterka oraz wątpliwości, czy to oznacza, że IAC jest zły? A może komputer wysyła niewłaściwy sygnał? Jeśli tak, dlaczego? Może inne parametry oszukują komputer? Czy może występuje przerwa lub zwarcie gdzieś między IAC a ECU, akumulatorem lub masą? Czy czyszczenie zniszczyło mój IAC? (co często występuje) Co tu się naprawdę dzieje?

Nie wydaje mi się rozsądne zalecenie DeeFreda, aby manipulować komponentem, który nie wykazuje objawów usterki. Wierzę w powiedzenie, że nie naprawiasz tego, co nie jest zepsute. Ale hej, o ile to twój motor, a nie przyjaciela czy klienta... Albo mój!

Jeśli jednak występuje wyraźny problem z regulacją biegu jałowego z zaworem i jeśli otwór i tłok są zakleszczone, czyszczenie może czasami poprawić wydajność IAC. Jednak zgadywanie możliwych przyczyn jest do bani. Zawsze lepiej wiedzieć, co się naprawdę dzieje.

Motech


Źródło materiału dostępne pod adresem:
https://www.apriliaforum....e-stepper-motor
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
Ostatnio zmieniony przez Wojtaq 2020-09-15, 16:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
   
GrzeTom 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 44
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1089
Skąd: Wawa
Wysłany: 2020-09-15, 15:28   

Cenne rady @Wojtaq. Cenne rady Ale rozumiem ze nadal szukasz problemu?
_________________
--
Jest: TT900RP
Był: Caponord RR

"Kierunek jest znacznie ważniejszy od prędkości. Wielu ludzi zapier..ala donikąd"
 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2020-09-16, 10:53   

Szukam... Dzisiaj jadę ponownie na analizator spalin i czekam na IAC od Peugeot 205 :mrgreen:
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2020-09-16, 23:14   

Wojtaq, to raczej niczego nie zmieni... krokowiec działa w zakresie utrzymania obrotów "jałowych" potem już tylko prawy nadgarstek reguluje obroty i spalanie..... zasadnicza sprawa, rozumiem że nie masz żadnych wycieków wachy proponuję Ci odpięcie sondy Lambda i zapodanie stosownej mapy nawet nie trudząc się regulacjami CO a jeśli faktycznie zmiany spalania wystąpiły po wizycie w serwisie zapodałbym gruntowny przegląd przewodów wszelkiej maści celem wyeliminowania druciarstwa.
PS przegląd świec by się przydał może by co powiedziały świeczki ( i której ) co im w procesie spalania nie pasi....
taka wieczorna dygresja
PS2 wiem jeszcze nie wysłałem SMS z kodem INPostu..... to trochę potrwa jeszcze :-D :-D
PS3 może zapytać serwisanta co spartaczył??? (i dlaczego)
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2020-09-17, 00:14   

Wykazałbym się daleko idącymi niedoborami podstawowej wiedzy o działaniu silników z elektronicznie sterowanym wtryskiem, wiążąc nadmierne spalanie z usterką zaworu wolnych obrotów. Pozostanę przy skrócie IAC, ponieważ silnik krokowy jest elementem zaworu, a nie jego całością. Ale do rzeczy!

Padło na IAC, bo próby zmiany zawartości CO w spalinach za pomocą IFT nie przynosiły istotnych różnic dla kilku różnych ustawień. Nie byłem w stanie za pomocą TuneEcu zbić CO poniżej 5% przy wyjściowym pomiarze w granicach 10%. Za to odpowiada IAC, i stąd znalazł się w kręgu podejrzeń razem z sondą lambda. Niniejszy wątek dotyczy tylko i wyłącznie czyszczenia silnika krokowego, a mój wpis własnych doświadczeń w tym zakresie.

Właśnie dostałem silniczek od Peugeot 205 i poza tłoczkiem nie dostrzegłem większych różnic. Może jeszcze nie jutro, ale niebawem zamontuję oryginalny tłoczek w korpusie od Peugeot i zdam raport skuteczności zamiany. Oryginalny IAC był w moim CN zalany wodą, wyczyszczony i do zeszłego roku wszystko było OK, a teraz nie jest i staram się znaleźć i wykluczyć możliwe przyczyny problemu. Poza własnymi wysiłkami, Waszą pomocą i studnią internetowej wiedzy nie mam żadnego wsparcia.
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
Ostatnio zmieniony przez Wojtaq 2020-09-18, 09:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 12