Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyświetlacz biegów
Autor Wiadomość
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-19, 23:35   Wyświetlacz biegów

Witam !!!

Myślę nad wyświetlaczem biegów, ale nie takim gotowym, jakie są dostępne na Allegro.
Wiem, że można coś takiego skonstruować samemu i koszt takiej operacji zamknie się w kwocie 50-60 zł.

Czy ktoś może zastanawiał się nad czymś takim ?
Z tego co wiem, to są dwa sposoby ukręcenia takiego gadżetu.
Zazwyczaj majsterkowicze, podpinają się do oryginalnego czujnika biegu neutralnego. Lutują jakąś płytkę z diodami, montuja to przy czujniku i działa :mrgreen:
Jest tu trochę rzeźby, ale dla kogoś obeznanego z elektryką/elektroniką nie stanowi to problemu.

Można też wpiąć się w czujnik "zapiętego biegu". Ponoć większość nowoczesnych motocykli (w tym Capo) co mają kompjutr ma cosik takiego, że kompjutr odczytuje sygnały związane z aktualnie zapiętym przełożeniem :mrgreen:
Mamy taki bajer w naszych motocyklach, czy też nie ?? :mrgreen:
Pytam, bo się nie znam, podobno ta metoda jest łatwiejsza. ale wtedy wskaźnik działa wolniej, bo odczytywanie sygnałów jest powiązane z aktualną prędkością motocykla i wartością obrotów silnika.

Ja nie znam się na elektryce/elektronice w ogóle, ale chętnie zlecę komuś ukręcenie takiego ustrojstwa.
Może ktoś z Capomaniaków ma doświadczenie w tej materii, a może ma taki wyświetlacz własnej roboty ?? :mrgreen:
 
   
eterum 
myśli o Capo


Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 820
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-09-20, 12:07   

Też chciałbym coś takiego. Niestety ceny gotowych wyświetlaczy odstraszają.

Jakby ktoś robił na zamówienie to jestem chętny.
_________________
 
 
   
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-20, 22:16   

Te gotowe wyświetlacze mają śmieszne ceny. Działają tak samo, koszty wyprodukowania tego ustrojstwa pewnie 20 zł + ładna obudowa za kolejne dwie dychy, a sprzedają za kosmiczne pieniądze :)

Czekamy na mądrego elektryka/elektronika :)
 
   
Marcin 
Aprilia Atlantic 500

Wiek: 53
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 358
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-09-21, 10:52   

Ja tam zawsze wiem jaki mam bieg - zawsze za niski... :mrgreen:

Mnie przydałby się tylko wskaźnik, że już jadę na 'szóstce', bo ciągle chcę wbijać jeszcze wyższy bieg... :mrgreen:

A tak na serio, to zbudowanie porządnego wskaźnika biegu, jeśli skrzynia nie została do tego fabrycznie specjalnie przystosowana, nie jest rzeczą trywialną. Są dwa podejścia:
- ustalanie biegu na podstawie ruchu dźwigni zmiany biegów
- ustalanie na podstawie porównania prędkości obrotowej wału i prędkości pojazdu

W pierwszej metodzie łatwo może dojść do błędnych wskazań, bo np. urządzenie odczyta już włączony wyższy bieg a on z jakichś powodów 'nie wskoczył' i trzeba było nogą poprawić. W drugiej sprawa jest wyłącznie kwestią matematyki, ale oznaczyć bieg można wyłącznie po całkowitym puszczeniu sprzęgła co automatycznie wymusza pewną zwłokę. No i jest tu trochę dłubania, bo w końcu musi być jakiś układ porównujący prędkości.

Wszystkie inne metody wymagałyby ingerencji w skrzynię biegów (najlepsze tu byłoby badanie położenia wodzika sterującego biegiem).

Jakiś czas temu interesowałem się tematem, ale ponieważ żadne rozwiązanie mnie nie zadowalało na tyle, żeby wydać choć złotówkę, zarzuciłem go...
_________________
Pesymista, to dawny optymista, który po prostu zaczął myśleć realnie...
 
 
   
Capo 
Administrator
Capo 2002, FJR 1300


Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 818
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-21, 11:37   

Znalazłem w sieci opis jak zrobić sobie take ustrojstwo może to komuś coś pomoże :-)

http://www.forum.moto-fri...topic.php?t=374

http://acn.waw.pl/index/biegi/biegi.html
 
 
   
vtec 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 364
Wysłany: 2012-10-24, 14:52   

i jak , zrobił ktoś? A może macie któryś z gotowych? Jestem ciekawy, bo sam o tym myslę...
 
   
jaras 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 63
Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 359
Skąd: Garwolin
Wysłany: 2012-10-24, 15:04   

mam to od 2 lat- kupiłem w necie za 2 paczki- po połączeniu z obrotomierzem i "nauczeniu" pokazuje biegi prawidłowo aczkolwiek z lekkim opóźnieniem- jest to produkcja UK nazwa coś chyba Data Tool lub coś koło tego:)
pzdr
_________________
N 51*52'57,12"
E 21*41'15,90"
KTM 1190 Adventure
Volvo XC70 CrossCountry
 
   
vtec 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 364
Wysłany: 2012-10-24, 15:08   

trudne jest to do podłączenia? Licznik musiałeś rozbierać? Samemu to zrobię czy jakiś elektronik jest wymagany?
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-25, 21:42   

jeśli chociaż trochę znasz się na elektryce i się nie boisz lutować kabelków to dasz radę:)

Jaras ma u siebie Data Tool i nawet działa , potwierdzam :-)
 
   
vtec 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 364
Wysłany: 2012-10-27, 09:36   

ok , kumam - ale gdzie to się podłącza? Trzeba licznik rozbierać czy coś?
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-27, 23:47   

Jjeśli chcesz zrobić to fachowo to wypinasz odpowiednie wtyki z właściwej kostki od zegarów i lutujesz się u spodu oryginalnego konektora.
Opcja dla mniej cierpliwych, lutujesz się w kabelki od kostki zegarów. Co do podłączenia to instrukcję będziesz miał razem z wyświetlaczem.
 
   
bratbrata 
everybody lies


Dołączył: 13 Lip 2015
Posty: 22
Skąd: Krakow/Stalowa Wola
Wysłany: 2015-07-30, 21:28   

jagiel napisał/a:
Data Tool


odświeżam temat... są jakieś inne alternatywy/propozycje ?
_________________
Oop nord weekend... each weekend
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-31, 10:18   

gipro, montowałem ostatnio na kapciu, b. dokładny, łatwy montaż
_________________
Indywidualny Serwis Motocykli, Roty 62, Warszawa, tel: 510-749-768, www.ismserwis.pl / www.czesciaprilia.pl / www.czescikymco.pl / www.czescipiaggio.pl
 
   
GrzeTom 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 44
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1089
Skąd: Wawa
Wysłany: 2015-07-31, 15:40   

jagiel napisał/a:
gipro, montowałem ostatnio na kapciu, b. dokładny, łatwy montaż

a czemu MGI nie wymieniasz? czyżbyś nie miał ochoty go już montować w CAPO?

Generalnie z MGI jestem zadowolony:) biegi pokazuje dobrze...( czasem przy redukcjach się gubi), ale suma summarum jest spoko:) (LINK)
A przy okazji pokazuje wiele innych mniej, lub bardziej (nie)potrzebnych rzeczy..., np. ładowanie:)
_________________
--
Jest: TT900RP
Był: Caponord RR

"Kierunek jest znacznie ważniejszy od prędkości. Wielu ludzi zapier..ala donikąd"
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-31, 17:05   

bo mgi to więcej niż wyświetlacz biegów :) ogólnie gipro jest dużo dokładniejsze
_________________
Indywidualny Serwis Motocykli, Roty 62, Warszawa, tel: 510-749-768, www.ismserwis.pl / www.czesciaprilia.pl / www.czescikymco.pl / www.czescipiaggio.pl
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10