Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
wymiana oleju
Autor Wiadomość
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-01, 23:54   

jagiel napisał/a:
no z Iponem to bym uważał :-) ktoś z was kiedyś czytał jakie normy i klasyfikacje spełniają ich oleje? ;-) Dwóch bogatych Panów założyło sobie firmę z nudów i stwierdzili ,że będą produkować , tzn. pakować w kolorowe opakowania oleje, baza olejowa jest ... nie wiadomo skąd.

oczywiście Motul to jedno z rozwiązań, w PL bardzo silna marka ale i dobra, natomiast tańszy może być Eni lub coś innego w tej lepkości ale z parametrami MA2.

[quote="jagiel"]
Ipone, to był przykład, ale wyjeżdża on z tej samej fabryki co Motul(nieźle co?), który nie zawsze trzyma właściwe parametry.
Żeby wypuścić na rynek nowy produkt, a zwłaszcza środek smarny, to musi on przejść szereg badań, które kosztują producenta tego smarowidła grube miliony dolców.
Konkurencja jest zbyt silna, żeby coś tam sobie wlewać do kolorowych opakowań ;)
Z racji tego, że Motul to już produkt wysoko komercyjny, trzeba było coś zmienić;)
Akurat, to kto zakłada sobie firmę nie ma dla mnie znaczenia, pod warunkiem, że jest sztab ludzi, którzy wiedzą z czym co się je.
Mam w firmie duże trzy sprężarki śrubowe. Założycielami jednej firmy są jacyś pokręceni handlowcy, a drugiej informatycy. Sprężarki są bardzo cenione na całym świecie, więc sorry, ale Twój argument do mnie nie trafia.
Nie wiem dlaczego tak się upierasz przy normie MA2. Jak wlejesz MA do Caponorda, to uważasz, że sprzęgło będzie się ślizgać?
Te normy (MA, MA1, MA2) powstały jeszcze przed 1999 rokiem. Każda kolejna, jest po prostu rozwinięciem poprzedniej, ale każda z nich ma zapewnić bezpoślizgową pracę sprzęgła, a także zapobiegać przyspieszonemu zużyciu kół zębatych przeniesienia napędu w Twoim silniku.
Radziłbym nie ulegać marketingowemu bełkotowi, bo te wszystkie normy, cyferki i specyfikacje działają bardzo pobudzająco na zwykłego śmiertelnika nie obeznanego w temacie.

Bazy olejowej tez nie można brać niewiadomo skąd, ale w zasadzie ropa naftowa nadająca się do produkcji olejów smarowych(silnikowych), nie występuje wszędzie. My możemy nie wiedzieć skąd ona pochodzi, ale to nie jest dla mechanika, czy użytkownika informacja decydująca o tym jakiej jakości jest dany olej.
Z pewnością bazy olejowe produktów, które wlewamy do naszych silników pochodzą ze złóż z Bliskiego Wschodu(ropy parafinowo-siarkowe), oraz z Morza Północnego.

Tyle w temacie :mrgreen:
 
   
tosiek 
sympatyk

Wiek: 49
Dołączył: 06 Maj 2013
Posty: 510
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2014-04-22, 08:16   

Karpik napisał/a:
Z tym uzupełnianiem to sie wstzrymaj. W Capo poziom oleju mocno skacze i czasami w ogóle go nie ma w rurce. Olej sprawdzaj tak:
Jedź się przejechać, rozgrzej dobrze silnik. Wróć do garażu. Postaw maszyne równo, poczekaj 10 min i wtedy sprawdź poziom oleju. Jeśli bedzie właściwy to znaczy że jest ok.


No u mnie sprzęt postał tydzień i poziom oleju poniżej minimum, a jeszcze tydzień temu w niedzielę było w okolicach 1/3 rurki :D

Dzięki za hinta, sprawdzę dziś jutro jak to wygląda, bo już się bałem że Kapeć pali tyle samo benzyny co i olej ;-)
_________________
jest: Yamaha XT 660 R '04, Yamaha XVS 1100 Dragstar Classic '01, była: Aprilia Caponord ETV 1000 '03
 
   
Karpik 
Capofan


Wiek: 39
Dołączył: 05 Gru 2011
Posty: 673
Skąd: Bydgoszcz/Poznań
Wysłany: 2014-04-23, 10:36   

tosiek napisał/a:
Dzięki za hinta, sprawdzę dziś jutro jak to wygląda, bo już się bałem że Kapeć pali tyle samo benzyny co i olej

bez obaw :)
Capo raczej nie bierze oleju.
Do swojego jeszcze nigdy nie dolałem miedzy wymianami ani kropelki!
_________________
Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale...
Życie liczy się w kilometrach
>>> www.MOTOmostowcy.pl <<<
>>> www.motokm.pl <<<
 
 
   
Krzycho43 


Dołączył: 21 Cze 2015
Posty: 80
Skąd: Lidzbark Warm.
Wysłany: 2015-09-28, 19:47   

Koledzy mam pytanko.
Czy na korku spustowym oleju, tym obok filtra macie miedzianą uszczelkę/podkładkę ?
Miałem coś takiego w DL-u na korku spustowym.
W sobotę wymieniłem olej i sączy mi się spod tego korka olej a wcześniej nie było wycieku silnik był suchy.
I tak się zastanawiam czy nie zgubiłem tej podkładki przy wymianie ?
Dokręciłem korek mocniej i zobaczę jutro jaki będzie efekt.
_________________
Wczesniej - Vstrom DL 650
Teraz - Caponord 2002
 
   
Wilk stepowy 

Wiek: 41
Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 1229
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-09-28, 20:09   

Uszczelka miedziana powinna być. Do kupienia w sklepie motoryzacyjnym :)
_________________
Caponord 2003
 
   
Krzycho43 


Dołączył: 21 Cze 2015
Posty: 80
Skąd: Lidzbark Warm.
Wysłany: 2015-09-28, 20:35   

Ok , dzięki :)
_________________
Wczesniej - Vstrom DL 650
Teraz - Caponord 2002
 
   
tosiek 
sympatyk

Wiek: 49
Dołączył: 06 Maj 2013
Posty: 510
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2015-09-28, 20:51   

Jeśli jej nawet nie było to zawsze lepiej założyć nową. Miedź jest miękka i się wygniata, od biedy można obrócić na drugą stronę.
_________________
jest: Yamaha XT 660 R '04, Yamaha XVS 1100 Dragstar Classic '01, była: Aprilia Caponord ETV 1000 '03
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-28, 22:31   

na tym korku nie musi być podkładki, fabrycznie ich nie stosowali ale np w RSV i Tuono były .... dlaczego tak , nie wiem
_________________
Indywidualny Serwis Motocykli, Roty 62, Warszawa, tel: 510-749-768, www.ismserwis.pl / www.czesciaprilia.pl / www.czescikymco.pl / www.czescipiaggio.pl
 
   
sosnos 


Wiek: 37
Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 615
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2015-09-29, 09:36   

pewnie chwilowo zabrakło miedzi lub amelinium i nie dali, machneli ręką i posłali moto w śwat.
_________________
pozdrówka Michał
https://www.youtube.com/watch?v=IYJYA0P5ls8
 
   
Krzycho43 


Dołączył: 21 Cze 2015
Posty: 80
Skąd: Lidzbark Warm.
Wysłany: 2015-09-29, 18:31   

Michał nie dramatyzuj :)))))
Jak napisał Jagiel w tym modelu nie było ........ale dlaczego ? przecież to proste i skuteczne rozwiązanie problemu
Kiedyś w jakimś moto też widziałem korek bez podkładki ale myślałem ze zgubiona.
Od wczoraj moto stoi z dokręconym korkiem, później zerknę czy dalej cieknie i dam znać.

[ Dodano: 2015-09-29, 19:58 ]
Korek dokrecony wczoraj trzyma ( jak gestapo żyda) i wycieków nie ma :))))
Ale chyba poszukam podkładki miedzianej , bedę spokojniejszy.
_________________
Wczesniej - Vstrom DL 650
Teraz - Caponord 2002
 
   
KKK 
Krzysiek

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 44
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 787
Skąd: Ustroń
Wysłany: 2015-09-29, 20:38   

Skontrolować by się przydało jeszcze przewód olejowy pod silnikiem tj jego opaskę zaciskową nie zaszkodzi wymienić na skręcaną bo ori jest dobra do pewnego momentu.
_________________
B2,V8,R5
 
   
Robert69 
Mów mi Bul

Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 90
Skąd: Pionki
Wysłany: 2015-09-29, 22:01   

Fajnie że pokazał się temat oleju. W tym sezonie pękło 7 tyś. Niedługo muszę wymienić olej.
Jaka moda na ten sezon. W poprzednich postach sprzed 1,5 roku królował motul 5100, 15w50 . Może podpowiecie jaki olej powinienem zastosować.
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2015-09-29, 22:04   

Ciągnąc OT... :) na ten rok również modny jest Motul ale model 7100 :D i przynajmniej u mnie ta moda szybko "nie wyjdzie"
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Robert69 
Mów mi Bul

Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 90
Skąd: Pionki
Wysłany: 2015-09-29, 22:06   

Rozumiem Robert że przetestowałeś i polecasz. :)
 
   
Krzycho43 


Dołączył: 21 Cze 2015
Posty: 80
Skąd: Lidzbark Warm.
Wysłany: 2015-09-30, 09:13   

No ja zalałem Motula 5100 i moto bardzo się wyciszyło.
Nie wiem jaki był zalany bo poprzedni właściciel oddawał gdzieś do wymiany.
_________________
Wczesniej - Vstrom DL 650
Teraz - Caponord 2002
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10