Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Podstawka boczna - modernizacja
Autor Wiadomość
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-09-06, 11:52   Podstawka boczna - modernizacja

Mam do przedyskutowania temat bocznej stopki, lecz zweksluję na nowy wątek, choć podobny rozwinął się przy dyskusji o szybie :mrgreen:

Wiemy, że na aukcjach online rozkwitł handel nakładkami, które poszerzają dość skromne, fabryczne wyposażenie Caponorda, co wydaje się na pierwszy rzut okiem słuszną racjonalizacją. Każdy z nas klął w żywy kamień, kiedy trzeba było postawić motocykl na podłożu rzadkim niczym kupa. Ale...

Ale opluwany przez jednych, a przez innych - w tym moją osobę, chwalony GS dysponuje powierzchnią styku podstawko wcale nie większą i doskonale sobie radzi w różnym terenie. Sprawdziłem to na pustyni w Emiratach, gdzie mój przewodnik na pytanie o dodatkowe poszerzenie niezbędne IMHO w piachy, zapytał zdumiony 'po co?' Podczas pierwszego postoju chciałem zademonstrować potrzebę wbijając boczną podstawkę w sypki piasek i... nic się nie działo! Motocykl stał pewnie, a podstawka nie miała nawet ochoty zagłębić się w miałkie podłoże!

Problem z naszymi kłopotami tkwi, a przynajmniej tak mi się zdaje, w kącie pod jakim podstawka wbija się w podłoże. W Caponordach jest to dość duży kąt zbliżony do prostego i nie dziwi, że wbijamy się w grunt, jak szpilką i zamiast opierać to zagłębiamy tracąc stabilność. W BMW kąt podparcia jest o wiele mniejszy, bo inaczej jest wyprofilowana podpórka. To właśnie decyduje, że dla tej maszyny nie jest straszny piasek czy podobne podłoże i Niemcy nie muszą niczego sobie nakładać.

Może jest jakiś sposób, żeby wyprofilować podstawkę w taki sam sposób lub zbliżony, co dałoby bliźniaczy efekt. Dla mnie dodatkowy papeć z Allegro za 85 PLN jest o tyle samo za drogi, nie gwarantuje stabilności i wygląda obciachowo. Oczekuję pomysłów od niemałej rzeszy obecnych tutaj 'pomysłowych Dobromirów' :mrgreen:
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
 
   
skvrnsk
[Usunięty]

Wysłany: 2017-09-06, 12:32   

Jeśłi sam spawasz albo masz kogoś, kto zrobi to estetycznie, to nie ma tu żadnego problemu.
http://www.apriliaonthero...hp?f=26&t=32417

Widziałem przeróbkę w Capo z ruchomą podstawką na drążku kierowniczym, ale nie mogę tego znaleźć.
 
   
janciovodnik 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Dołączył: 27 Lut 2014
Posty: 3152
Wysłany: 2017-09-06, 12:47   

Wojtek polecam patent który mam w Kapciu. Prosty, walony jak młotem w kowadło ale zawsze pewny :)
 
   
GrzeTom 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 44
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1089
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-09-06, 15:01   

skvrnsk napisał/a:
Jeśłi sam spawasz albo masz kogoś, kto zrobi to estetycznie, to nie ma tu żadnego problemu.
http://www.apriliaonthero...hp?f=26&t=32417

Widziałem przeróbkę w Capo z ruchomą podstawką na drążku kierowniczym, ale nie mogę tego znaleźć.

IMO przedłużanie bocznej podstawki, a co za tym idzie zmiana kąta pochylenia motocykla na postoju , może być trudne, gdyż o ile mnie pamięć nie myli boczna stopka zaczyna wtedy "kolidować z centralną"... ( co widać nawet na zdjęciach z forum włoskiego ) .
Poza tym przedłużanie stopki IMO jest trudniejsze technicznie niż poszerzenie samej końcóweczki przy użyciu gotowych akcesoryjnych poszerzeń , lub /i wszelkiej maści "samojebek" ;-) .

Postaram się dziś zmierzyć wymiary owalu mojego blaszkowatego poszerzenia, byś mógł Wojtaq se takie "blaszkę" dorobić :)
_________________
--
Jest: TT900RP
Był: Caponord RR

"Kierunek jest znacznie ważniejszy od prędkości. Wielu ludzi zapier..ala donikąd"
 
   
janciovodnik 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Dołączył: 27 Lut 2014
Posty: 3152
Wysłany: 2017-09-06, 15:15   

GrzeTom napisał/a:
byś mógł Wojtaq se takie "blaszkę" dorobić :)

Wojtek podjedź do mnie to se nawet foty z rysunkiem technicznym zrobisz :P
 
   
skvrnsk
[Usunięty]

Wysłany: 2017-09-06, 15:37   

To ja wiem, że będzie kolidować z centralką jeśli będzie za długa.
W sumie to nie wiem, jak to wygląda fabrycznie, bo mam już przerobioną, tylko tak bezmyślnie, że po złożeniu mam jeszcze 3cm wolnego miejsca na przedłużenie, a sama blacha jest dospawana pod takim kątem, że zamiast opierać się całą powierzchnią to wbija się w ziemię samą krawędzią. Chyba ktoś to po flaszce robił.
Też patrzyłem na te sklepowe poszerzenia, ale trochę szkoda kasy na tak prostą przeróbkę którą można wyskrobać własnoręcznie.
 
   
elefant 
trąba zawsze do góry


Wiek: 48
Dołączył: 26 Kwi 2015
Posty: 559
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2017-09-06, 19:27   

Ja tam za długo takich tematów nie rozkminiam. Wydalem na początku sezonu te WIELKIE pieniądze w kwocie 80pln i kupiłem poszeżenie od MARCELUSA. Moto stoi nic nie obciera nie przewraca się :)
 
   
janciovodnik 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Dołączył: 27 Lut 2014
Posty: 3152
Wysłany: 2017-09-06, 19:34   

I jest Pan zadowolony. I bardzo dobrze :)
 
   
Mondi 
Krzysztof


Wiek: 53
Dołączył: 08 Sty 2017
Posty: 570
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2017-09-06, 21:18   

janciovodnik, może sam zapodał byś jakieś fotki swojego poszeżenia celem haniebnego skopiowania 😉... Już znudziło mi się jeżdżenie z kawałkiem deski w kufrze 😜
_________________
Aprilia caponord etv 1000 - teraz i na zawsze... ;p
Yamaha dragstar xvs 125 - ale to już przeszłość ;)
 
   
Stiopa 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 58
Dołączył: 20 Sie 2013
Posty: 313
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-06, 21:40   

Przedłużanie bocznej stopki to żadne wyjście bo jeżeli zaparkujemy na nawet małej pochyłości albo trafimy akurat tak że stopka będzie musiała się opierać o jakiś "garb" to moto stoi prawie w pionie i nawet minimalne popchnięcie spowoduje , że się wypi... znaczy wywróci na stronę prawą . Wojtkowi chodziło chyba o to , że cała "nóżka" jest odpowiednio wyprofilowana czyli wygięta tak , że nacisk na podłoże się inaczej rozkłada . Problem tylko taki , że gdyby tak jak sobie wyobrażam odgiąć naszą stopkę to po złożeniu będzie wystawać na sąsiedni pas . :mrgreen:
Chyba , że się Wojtku mylę , że to miałeś na myśli .
 
   
sosnos 


Wiek: 37
Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 615
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2017-09-06, 22:08   

Chyba chodzi o taka stopke jak montuje sie w cruiserach.
_________________
pozdrówka Michał
https://www.youtube.com/watch?v=IYJYA0P5ls8
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-06, 22:23   

Stiopa napisał/a:
będzie musiała się opierać o jakiś "garb" to moto stoi prawie w pionie i nawet minimalne popchnięcie spowoduje , że się wypi... znaczy wywróci na stronę prawą


To może po prostu zaparkuj w takim miejscu aby sie nie wyglebiło :D Ja używam od dwóch lat nakładki Marselusa i moto mogę postawić wszędzie.
_________________
Indywidualny Serwis Motocykli, Roty 62, Warszawa, tel: 510-749-768, www.ismserwis.pl / www.czesciaprilia.pl / www.czescikymco.pl / www.czescipiaggio.pl
 
   
janciovodnik 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Dołączył: 27 Lut 2014
Posty: 3152
Wysłany: 2017-09-06, 22:46   

Mondi napisał/a:
janciovodnik, może sam zapodał byś jakieś fotki swojego poszeżenia celem haniebnego skopiowania 😉

A proszę bardzo... specjalnie ruszyłem dupsko :P



 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-09-06, 22:55   

Stiopa napisał/a:
(...) Wojtkowi chodziło chyba o to , że cała "nóżka" jest odpowiednio wyprofilowana czyli wygięta tak , że nacisk na podłoże się inaczej rozkłada . Problem tylko taki , że gdyby tak jak sobie wyobrażam odgiąć naszą stopkę to po złożeniu będzie wystawać na sąsiedni pas . (...)

Łototo! Jak można zauważyć, stopka od GS jest charakterystycznie wyprofilowana tzn. wygięta w odległości ok. 1/2 długości od osi obrotu. Być może to jest powodem, że tak oparty motocykl ma mniejszą tendencję do zagłębiania się w podłoże? Powtórzę, że byłem zaskoczony zachowaniem podpórki (bez kapcia) w pustynnym piachu i żadna inna przyczyna nie przychodzi mi do głowy. Chyba, że piasek w Emiratach jest bardziej ściśliwy :mrgreen:

W cruiserach i chopperach boczne podpórki mają profil wymuszony brakiem centralki. Żeby pewnie zaparkować na każdym podłożu są tak wygięte, by kontakt odbywał się jak największą długością i to wystarczy. W Caponordzie, jak sami wiecie, boczna podpórka wchodzi w lekki grunt, jak w masło. Wiem, że na serwisach aukcyjnych sprzedaje się nakładki, także dla BMW i innych, niekoniecznie enduro. Niemniej sam widziałem, co opisałem i stąd moje rozterki, jak to usprawnić w naszych maszynach bez papci i spawania.
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
 
   
Stiopa 

Ile cylindrów ma Caponord: 2
Wiek: 58
Dołączył: 20 Sie 2013
Posty: 313
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-07, 11:02   

jagiel napisał/a:


To może po prostu zaparkuj w takim miejscu aby sie nie wyglebiło :D Ja używam od dwóch lat nakładki Marselusa i moto mogę postawić wszędzie.


Pisałem o sytuacji kiedy przedłużymy nóżkę . Zresztą nie zawsze jest w czym wybierać co do miejsca parkowania .
A co do stopki to mam dospawany kawałek blachy #3 mm mniej więcej 5x8 cm i też robi doskonale .
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10